نشست تصویرگری معاصر لهستان با حضور ماریانا اکلجاک در خانه کاریکاتور اصفهان

نوشته شده توسط jamal

خانه کاریکاتور اصفهان در بعدازظهر روز سه شنبه 30 آبان ماه پذیرای ماریانا اکلجاک از آکادمی هنرهای زیبای ورشو لهستان بود که دوازده سال است به صورت حرفه ای کار تصویرگری انجام می دهد.

نشست تصویرگری معاصر لهستان با همکاری خانه کاریکاتور حوزه هنری اصفهان و موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزار شد و مورد استقبال تصویرگران و کاریکاتوریست­های اصفهانی قرار گرفت.

وی در ابتدا دو کتاب، از کتابهایی که خودش تصویرسازی کرده را به حضار نشان داد، این کتابها درباره‌ی فرهنگ مردم و داستان های فولکولور لهستان بود که در سال 2015 ، کتاب سال لهستان شد و کاندید جایزه ی فرفره­ی طلایی در نمایشگاه کتاب کودک شانگهای نیز شده است، همچنین جایزه ی تشویقی جشنواره ی تصویرگری کالین را دریافت کرده که در" استونیا " برگزار می شود و مخصوص کشورهای حوزه ی دریای بالتیک است.

این تصویرگر لهستانی با اشاره به اینکه ایران کشوری تأثیرگذاربوده است گفت: ایران همیشه منبع بزرگی برای تصویرگران لهستانی بوده است و با نمایش آثار تصویرسازی دهه های 50 ،60، 70، 80 و 90 میلادی نشان داد که  روند تصویرسازی و طراحی پوستر و طراحی کتاب کودک به چه صورت انجام می­شده است و چه مشکلاتی بر سرراه تصویرگران در لهستان تا به امروز وجود داشته است.

وی در مورد تکنیک آثار خودش افزود: من رنگهای ساده و درخشان را دوست دارم و از مدل های مختلف قیچی برای ساخت آنها استفاده می کنم و ترکیب­بندی نهایی را با کامپیوتر انجام می­دهم. با قیچی و کاغذ، حیواناتی مانند اسب را که نمی توانم بکشم کلاژ می کنم و بیشتر روی تصویرگری صنایع دستی لهستان کار می­کنم.

ماریانا اکلجاک در ادامه خاطرنشان کرد: در سال 90 پس از ده سال محدودیت درهای جدیدی به روی تصویرگران باز شد و اوضاع تغییر کرد و در اوایل قرن 21 نسل جدیدی از تصویرگران آمدند که چیزهای زیادی را تغییر دادند. تصویرگرانی که در دهه ی 70 به دنیا آمده بودند، کارهای جدیدی را خلق کردند.

وی تصریح کرد: علاقه ی زیادی به موسیقی دارم و حتی تصویرسازی هایی را براساس تماشای یک کنسرت موسیقی برای پروژه ی شخصی­ام برای شرکت در یک جشنواره انجام داده­ ام.

گفتنی است، نمايشگاه تصويرگری معاصر لهستان، از پنج شنبه 2 آذرماه 96 در موزه هنرهای معاصر اصفهان برپاست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی