گزارش نشست حرارت سنجی کارتون مطبوعاتی از آغاز تا همین شماره

نوشته شده توسط jamal

در ابتدای جلسه سه شنبه 9 مردادماه 1397 از کارگاه‌های دوهفتگی خانه کاریکاتور اصفهان، سخنران نشست دخشید قدرتی پور (کارتونیست) بحث را با چند پرسش از حاضران آغاز کرد:

ذات کارتون مطبوعاتی چیست؟ هدف ما از فعالیت در این حرفه چیست؟
ضمن شنیدن پاسخ ها و نقد وضعیت کاریکاتور در ایران به این نکته اشاره کرد که کاریکاتور نیز همچون هر فعالیت بشری بر اساس نیازی شکل گرفته و آن، نیاز به آگاه سازی مردم و نقد وضعیت جامعه و حاکمان وقت بوده است. ولی امروزه گاه هدف اصلی کارتون مطبوعاتی در سایه قرار گرفته و یا به کلی نادیده گرفته شده است و افراد با دلایل و اهداف دیگری که به دور از ذات کاریکاتور است جذب این حرفه می شوند.
وی با تاکید بر اهمیت مطالعه برای یک کارتونیست مطبوعاتی گفت یک کارتونیست علاوه بر توانایی تکنیکی و آشنایی با مبانی هنرهای تجسمی، زیبایی شناسی و ... برای خلق یک اثر تصویری تاثیرگذار، نیاز به آگاهی در زمینه های بسیاری همچون جامعه شناسی، تاریخ، فرهنگ، ادبیات، نمادها و نشانه ها، سیاست، ارتباطات، فن آوری و ... داشته و باید در جریان اخبار و رویدادهای زمان خود باشد.
سپس به اهمیت آگاهی از تاریخچه یک حرفه برای صاحبان آن حرفه و تاثیر درک عمیق از تاریخ کاریکاتور، چگونگی پیدایش، رشد و تحولات آن در طول زمان اشاره کرد و پس از ارائه چکیده ای از تاریخچه کاریکاتور و معرفی تاثیرگذارترین پیشگامان کاریکاتور جهان همچون جیمز گیلری، ویلیام هوگارث، اونوره دومیه و... با پخش ویدیوی کوتاهی از زندگی و آثار "اونوره دومیه" نقاش و کاریکاتوریست فرانسوی قرن نوزده میلادی به معرفی و نمایش آثاری از این هنرمند به مثابه یکی از بزرگترین هنرمندان تاریخ و ناظر اجتماعی زمان خود (پس از انقلاب کبیر فرانسه) پرداخت.
پس از نمایش چند کاریکاتور که از آنها به عنوان موثرترین کاریکاتورها در زمان خودشان نام برده می شود دخشید قدرتی پور ضمن معرفی چند کارتونیست مطبوعاتی معاصر از سراسر دنیا و نمایش چندی از آثار آنان، در مورد کارتونیست هایی گفت که زندگیشان تحت تاثیر آثار انتقادیشان قرار گرفته و گاه بهای سنگینی در این راه پرداخته اند.
در این بین یادداشتی از "رالف استدمن" کارتونیست بنام و توانای انگلیسی در نکوهش جنگ و بی عدالتی و آرزوی صلح و سعادتمندی مردم دنیا خوانده شد.
وی با اشاره به قدرت زبان طنز، ماندگاری و تاثیرگذاری آن ادامه داد بدون تفکر و نگرش انسانی، کارتونیست می تواند دچار فرصت طلبی، آلت دست قرار گرفتن یا در حالت خفیف تر بیهودگی شود. به عنوان مثال نگاه ابزاری و کاسبکارانه برخی کارتونیست ها به فجایع و رویدادهای ناگوار که حاصل آن گاه تصاویری کلیشه ای، خالی از حس همدردی عمیق و خالصانه با آسیب دیدگان و یا موثر بودن است، به عبارت دیگر، تنها تا تنور داغ است می چسبانند!
در ادامه با اشاره به عادت شدن خودسانسوری، با دعوت از کارتونیست ها به خودانتقادی، جلسه با این پرسش به پایان رسید: نقش کارتونیست مطبوعاتی در برابر فجایع دنیا چیست؟!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تازه سازی